Bośnia. Park Bijambare i Gradacac

24 – 25 czerwca 2018

 

Czas powoli żegnać się z Bośnią. Pięknymi górami, szmaragdowymi rzekami, mieszanką kultur. Czas wziąć ostatni łyk kawy parzonej po turecku. Na ostatni nocleg w BiH wybraliśmy Tuzlę, duże miasto przemysłowe położone na północy kraju w obrębie Federacji Bośni i Hercegowiny. Po drodze stajemy w Parku Bijambare słynącym z jaskiń.

Czytaj dalej Bośnia. Park Bijambare i Gradacac

Mostar i dalej w górę Neretwy. Moc zachwytów

21 – 23 czerwca 2018

 

Podróż wzdłuż Neretwy przyniesie wiele zachwytów i niespodzianek. Wcale nie trzeba zbyt kombinować, jedynie trzymać się rzeki. Z błogiego Blagaja udajemy się na wycieczkę do Mostaru, nieformalnej stolicy Hercegowiny, choć to właśnie Stjepan-grad nieopodal Blagaja był historycznie centrum tej krainy.

Czytaj dalej Mostar i dalej w górę Neretwy. Moc zachwytów

Hercegowina. Rzecznym szlakiem Neretwy i Buny

19 – 20 czerwca 2018

 

Z Dubrownika jedziemy jeszcze 75 km widokową Magistralą. Jest moc w Chorwackim wybrzeżu. Na chwilę, bo zaledwie na 10 km, zostaje ono przerwane przez Bośniacki dostęp do morza w Neum, jedynym wakacyjnym kurorcie tego kraju. Dwa razy pokazujemy dowody, na szczęście obsługa jest szybka, tylko formalność.

Czytaj dalej Hercegowina. Rzecznym szlakiem Neretwy i Buny

Bośnia i Hercegowina. Piękna kraina z trudną rzeczywistością

19 – 24 czerwca 2018

 

Kilka dni w Bośni i Hercegowinie to zdecydowanie za mało, aby poznać ten niezwykle ciekawy kraj. Zrozumienie go chyba w ogóle nie jest możliwe, jeśli się tu nie urodziło. Mieszanka religii i kultur nie współgra tu i nie współpracuje, a jedynie koegzystuje według narzuconych w pokojowym traktacie zasad. Rany po zakończonej ponad 20 lat temu wojnie domowej są ciągle niezagojone. Nie ma w Europie drugiego kraju z tak skomplikowaną organizacją państwa i takąż mieszanką etniczną i religijną. Spotkania z Bośni, jak również jej dzikie pejzaże zostaną z nami na długo.

Czytaj dalej Bośnia i Hercegowina. Piękna kraina z trudną rzeczywistością