Sandomierz. Wino i rękawiczki królowej Jadwigi

1 – 3 sierpnia 2018

 

Sandomierz, jedna z trzech najważniejszych siedzib królewskich w średniowiecznej Polsce, obok Krakowa i Wrocławia, nie jest dziś miastem o takim znaczeniu jak jego wielkie siostry. Nadal jest jednak miastem pięknym i zabytkowym, którego nie zniszczyła II wojna światowa, miastem oferującym najwyższej klasy turystyczne uciechy, ale pozwalającym w spokoju i niespiesznie cieszyć się jego bogactwem, kuchnią, a nade wszystko wybornym winem.

Czytaj dalej Sandomierz. Wino i rękawiczki królowej Jadwigi

Skok na Roztocze

29 – 31 lipca 2018

 

W zasadzie to jeszcze nie Roztocze. Zatrzymujemy się na pograniczu Kotlin Podkarpackich i Wyżyn Polskich. Zwyczajowo do Roztocza zalicza się, obok najważniejszego, Roztoczańskiego Parku Narodowego ze stolicą w Zwierzyńcu, również Krasnobrodzki Park Krajobrazowy oraz Puszczę Solską, która geograficznie należy już do tzw. Równiny Biłgorajskiej. Ma to znaczenie dla tych, którzy chcą zrozumieć przyczyny zmieniającego się krajobrazu, roślinności oraz pogody.

Czytaj dalej Skok na Roztocze

Pogranicze na północ od Przemyśla

27 – 28 lipca 2018

 

Chotyniec, Młyny, Wielkie Oczy, Radruż, Horyniec, Nowe Brusno, Monasterz. Lista nic nie mówiących nazw może być dłuższa. Kresy to nieodkryta przez wielką turystykę perełka Polski. Od dawna patrzymy na wschód i to nie pierwsza wycieczka i zachwyt pograniczem. Po doświadczeniu spektakularnej przyrody i architektury Doliny Sanu czas ruszać dalej na północ trzymając się blisko granicy, w bezkresną przestrzeń krainy zwanej Płaskowyżem Tarnogrodzkim.

Czytaj dalej Pogranicze na północ od Przemyśla

Przystanek Szczecin

Szczecin – kolejne miasto w zachodniej Polsce, do którego powojenne losy rzuciły część rodziny. Rodzina trzyma się świetnie, a w szczególności seniorka – ciocia Irena – 96 lat na karku, pra pra wnuki i mieszka sama! A jej siostra bliźniaczka – moja babcia Halinka – opuściła nas już 26 lat temu. Na pytanie, co ją trzyma w takiej formie, ciocia odpowiada: „Krzyżówki, modlitwa i po prostu uwielbiam mieszkać”. Otoczona troskliwą opieką bliskich zachowuje pogodę ducha i poczucie humoru. Dobrze spotkać ciocię. Dobrze.

Czytaj dalej Przystanek Szczecin